Ziua Internațională a Pământului

În fiecare an, pe 22 aprilie, oamenii din întreaga lume sărbătoresc Ziua Internațională a  Pământului.  În acest an, evenimentul a ajuns la a 53-a ediție. Această zi este marcată prin evenimente care urmăresc să celebreze planeta pe care trăim și natura care ne înconjoară și pentru a crește conștientizarea cu privire la impactul pe care îl avem asupra mediului. 

Elevii Școlii Gimnaziale „Ecaterina Teodoroiu” Tg-Jiu, îndrumați de cadrele didactice, au desfășurat activități specifice acestei zile pentru a aduce în atenția oamenilor necesitatea protejării mediului înconjurător, a conservării resurselor naturale ale lumii și pentru ca problematica ecologică să devină parte integrantă a educației și culturii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *